Pomóż, by chore dzieci wracały do zdrowia w rodzinie!

Wpłać cegiełkę na leczenie dzieci

X 100 zł/h

Ufundowaliście już: 6 godzin za 600 zł
Wpłać dowolną sumę na leczenie dzieci

Kwota

Wpłaciliście już: 40 zł
Jeśli chcesz dołączyć do akcji możesz też przesłać darowiznę tradycyjnym przelewem na konto fundacji
mBank S. A. 72 1140 1010 0000 5494 1000 1001
z dopiskiem „Na leczenie dzieci”.
Dla przelewów z zagranicy: IBAN:
PL72 1140 1010 0000 5494 1000 1001,
Kod swift: BREXPLPWMBK

Edyta i Marcin od zawsze chcieli mieć dużą rodzinę, dać miłość nie tylko swojemu dziecku. Zdecydowali się stworzyć rodzinę dla dzieci, które na starcie życia zamiast miłości dostały bagaż trudnych doświadczeń i chorób. Biologiczni rodzice nie odważyli się z tym zmierzyć.

Na pierwsze spotkanie do hospicjum Edyta pojechała sama. Okazało się, że Emil przez kilka miesięcy walczył w szpitalu o życie. Rodzice zrzekli się do niego praw. Miał mukowiscydozę, zespół krótkiego jelita, wyłonioną stomię, musiał być żywiony pozajelitowo: przez 18 godzin na dobę dostawał specjalistyczną mieszankę przez cewnik do żyły.

Emil w ich domu odżył. Nauczył się chodzić, jeździć na rowerku, komunikować się, zaczął mówić, jeść. Lekarze byli zdumieni jego postępami. Z cichego chłopca, który nigdy nie płakał, stał się pełnym radości i energii urwiskiem. Zawsze uśmiechnięty, nigdy się nie skarżył. Joachim pokochał Emila jak młodszego brata, bawił się z nim, opiekował, pilnował, żeby nikt, kto do nich przychodzi w odwiedziny, nie miał infekcji, bo przy mukowiscydozie każda jest niebezpieczna.

W sierpniu 2019 do rodziny dołączył 7-miesięczny Jaś: chłopczyk z zespołem Downa i niewielką wadą serduszka: rodzice również zrzekli się do niego praw. Emilek zaczął rozkwitać w roli starszego brata: stał się opiekuńczy, pomagał karmić. Niestety, wiosną ubiegłego roku Emil zachorował. To był początek lockdownu, kiedy trudno było namówić lekarza na przyjazd. Teleporady nie pomagały. Stan chłopca pogarszał się, z gorączką trafił do szpitala. Rozwinęła się sepsa, trafił na intensywną terapię. Nie pozwolono im nawet przyjść do niego na oddział. Mogli go odwiedzić dopiero, gdy już było wiadomo, że muszą się z nim pożegnać. Odszedł w maju, po miesiącu pobytu w szpitalu, pół godziny po ich wyjściu z oddziału, jakby czekał, żeby jeszcze raz ich zobaczyć.

W domu bez Emila zrobiło się smutno i pusto.

We wrześniu 2020 w domu pojawiła się więc pięciomiesięczna Hania. ‒ To nasze światełko i radość, dar od Emilka. Joachim jest w nią wpatrzony, to jego ukochana Księżniczka ‒ opowiada Edyta.

Dzieci otoczone miłością osiągają postępy, które dla lekarzy wydawały się niemożliwe. Jaś ma dziś ponad dwa lata, zaczyna chodzić, uczy się jeździć na trójkołowym rowerku biegowym, który Emilek otrzymał od Fundacji Polki Mogą Wszystko. Był to ukochany rowerek, z którym się nie rozstawał. Jaś najbardziej lubi piłki z dzwoneczkami i bieganie po całym domu na czworaka. Wszędzie go pełno. Robi śmieszne minki i coraz więcej mówi. 9-miesięczna Hania jak na swój „bagaż zdrowotny” także rozwija się dobrze: unosi główkę, przewraca się na brzuszek, gaworzy, reaguje na dźwięki, trzymana za rączki podnosi się do siedzenia, rozgląda się z ciekawością. Lekarze są pod wrażeniem postępów, jakie robi, mimo bardzo poważnej wady serduszka. Pod koniec marca ma mieć operację.

Dla Joachima Jaś i Hania są jak młodsze rodzeństwo. Nie stanowi dla niego żadnego problemu to, że nie są tak sprawne jak inne dzieci.

Edyta i Marcin są specjalistyczną zawodową rodziną zastępczą, co oznacza, że opiekują się dziećmi obciążonymi zdrowotnie. Dzięki rodzinom zastępczym dzieci nie muszą przebywać w placówkach opiekuńczych, mogą doświadczyć miłości i opieki. Jeżeli czekają na adopcję, a mają problemy zdrowotne, często nie znajdują się dla nich rodziny adopcyjne. Wtedy jedyną szansą na miłość i więź w rodzinie jest dla nich właśnie rodzina zastępcza.

Niezbędna jest też rehabilitacja, a w okresie COVID-19 często jest ona ograniczona, przerywana. Dlatego marzą o stworzeniu w domu małego centrum rehabilitacyjnego dla dzieci. Nie boją się, że nie dadzą sobie rady z chorobami dzieci. I nie rozumieją, dlaczego nikt ich nie chce.

CO MUSZĘ ZROBIĆ, ABY PRZEKAZAĆ 1% PODATKU?

Od 2019 roku zmieniły się zasady rozliczenia PIT. Od tego momentu zeznanie podatkowe trafia do usługi Twój e-PIT. Tak też będzie w tym roku. Jeśli podatnik wcześniej rozliczał 1 procent podatku i przekazywał darowiznę organizacji pożytku publicznego, to urząd skarbowy wyliczy nową wpłatę i przekaże ją na ten sam cel. Jeżeli chcesz zmienić sposób rozliczania lub organizację, której chce przekazać 1 procent podatku skorzystaj z poniższej instrukcji.

Aktualną listę organizacji pożytku publicznego znajdziesz na stronie https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/

To jak przekazać 1% podatku zależy od formy przekazania rozliczenia rocznego jaką wybierzesz.

Masz następujące możliwości:

 • usługa Twój e-PIT (Zeznania podatkowe w usłudze Twój e-PIT za 2020 r. przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową zostaną udostępnione 15 lutego 2021 r.)
 • złożenie PIT w formie papierowej, wypełniony samodzielnie (podatnik wpisuje w odpowiednią rubrykę KRS wybranej organizacji)
 • dowolny program do rozliczania PIT, wypełniony samodzielnie (podatnik wpisuje w czasie wypełniania zeznania w odpowiednią rubrykę KRS wybranej organizacji)
 • emeryci i renciści mogą przekazać 1 procent podatku wypełniając formularz PIT-OP (nie muszą składać całego zeznania podatkowego)

Jak przekazać 1 procent podatku organizacji pożytku publicznego w usłudze Twój e-PIT

 1. Wejdź na stronę https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/
 2. Możesz się zalogować na 2 sposoby:
  • przez login.gov.pl to jest profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną.
   Przygotuj dane do logowania profilem zaufanym lub e-dowód
  • danymi podatkowymi (PESEL lub NIP i kwota przychodów)
   Przygotuj:

   • PESEL (albo NIP i datę urodzenia)
   • kwotę przychodu z rozliczenia za 2018 r.
   • kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2019 r. (np. z PIT-11 od twojego pracodawcy),
   • i potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2018 r.Ważne. Jeżeli kwota nadpłaty/podatku do zapłaty wynosi „0” (zero) – zaloguj się przez login.gov.pl
 3. Na głównym ekranie zobaczysz informację o organizacji pożytku publicznego. W PIT 2021 za 2020 rok przygotowanym przez urząd skarbowy podatnik będzie mieć automatycznie wskazaną Organizację Pożytku Publicznego, której przekazał 1 procent podatku w roku ubiegłym. Ważne jest, by nadal była ona w wykazie organizacji, które mają prawo do otrzymania 1 procenta podatku. Jeżeli organizacji nie ma w wykazie, wtedy w zeznaniu w usłudze Twój e-PIT nie zostanie wykazany żaden numer KRS organizacji pożytku publicznego.
 4. Jeśli rozliczasz się po raz pierwszy:
  • wybierz z listy numer KRS organizacji, której chcesz przekazać 1 procent podatku (Fundacja Polki Mogą Wszystko KRS 0000074781)
  • zaznacz zgodę (jeśli chcesz) na przekazanie organizacji informacji o 1 procencie podatku
 5. Jeśli chcesz zmienić organizację, której chcesz przekazać 1 procent podatku:
  • wybierz opcję „Zmieniam organizację”
  • wybierz z wykazu organizacji numer KRS organizacji, której chcesz przekazać 1 procent podatku (Fundacja Polki Mogą Wszystko KRS 0000074781)
  • zatwierdź tę zmianę

Jak przekazać 1 procent podatku organizacji pożytku publicznego wypełniając PIT ręcznie lub w dowolnym programie do rozliczania podatku dochodowego?

 • wypełnij korzystając z opisu pól lub instrukcji krok po kroku swoje zeznanie podatkowe
 • wybierz z listy numer KRS organizacji, której chcesz przekazać 1 procent podatku lub wpisz go ręcznie we wskazanym polu np. w PIT37 pole nt 132 czy PIT 38 pole nr 62 (Fundacja Polki Mogą Wszystko KRS 0000074781)
 • zaznacz zgodę (jeśli chcesz) na przekazanie organizacji informacji o 1 procencie podatku

Jak przekazać 1 procent podatku organizacji pożytku publicznego jeżeli jesteś emertką/emerytem lub rencistą?

 • Emeryci i renciści nie muszą składać całego zeznania podatkowego ponieważ zostają rozliczeni przez organ rentowy na formularzu PIT-40A, jeżeli nie uzyskują innych dochodów, jednak mogą przekazać 1 procent podatku wypełniając formularz PIT-OP. PIT-OP to oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego (OPP) – (Fundacja Polki Mogą Wszystko KRS 0000074781)