Dzielenie się polskimi doświadczeniami wspierania rodziców zastępczych i dzieci z pieczy zastępczej.
Celem projektu jest dzielenie się doświadczeniami z obszaru wspierania rodziców zastępczych i dzieci między organizacjami pozarządowymi z Polski i Ukrainy.
W tym:
- Podniesienie poziomu wiedzy członków ukraińskich organizacji pozarządowych na temat polskiego systemu wsparcia rodziców zastępczych i dzieci z pieczy zastępczej oraz wymiana doświadczeń.
- Przygotowanie polskiego modelu wsparcia dla rodziców zastępczych i powierzonych ich opiece dzieci, który może zostać sprawdzony i wdrożony w Ukrainie.
- Przygotowanie "modelu powrotu" dzieci z pieczy zastępczej (w tym grup z instytucji ukraińskich) z Polski do Ukrainy.
Dzięki realizacji projektu nawiążemy ściślejszą współpracę z organizacjami ukraińskimi. Przygotujemy także model wsparcia dla rodziców zastępczych i powierzonych ich opiece dzieci, który planujemy rozpowszechniać na terenie polskich samorządów i równocześnie propagować i w zależności od sytuacji, próbować wdrożyć również w Ukrainie.
Ważnym aspektem projektu jest także przygotowanie "modelu powrotu", dzięki któremu będzie szanowana podmiotowość dzieci z ukraińskiej pieczy zastępczej przebywających w Polsce.
Odbiorcami projektu będą polskie i ukraińskie organizacje pozarządowe, nasza fundacja, członkowie Stowarzyszenia "Jedno serce", które będzie partnerem nieformalnym oraz organizacje tworzące Sieć. Poza tym projekt jest skierowany do rodziców zastępczych z Ukrainy oraz powierzonych ich opiece dzieci, których zaangażujemy w tworzenie obu modeli oraz do pracowników ukraińskich instytucji przebywających w Polsce i młodzieży z tych instytucji.
Projekt jest realizowany w partnerstwie z Civil association “Ukrainian Child Rights Network” - UCRN - Ukraińską Siecią na rzecz Praw Dziecka (https://childrights.org.ua). Organizacja ta powstała w celu konsolidacji wysiłków i poprawy koordynacji między organizacjami pozarządowymi w Ukrainie, aby wzmacniać działalność rzeczniczą w zakresie respektowania praw dziecka. Jej misją jest rzecznictwo w celu promowania najlepszego interesu dziecka podczas kształtowania polityki państwa. Organizacja podejmuje wysiłki, aby każde dziecko wzrastało w szczęśliwym, zdrowym, bezpiecznym środowisku rodzinnym, gdzie szanowana jest jego osobowość i prawa. W swoich działaniach Sieć kieruje się Konwencją ONZ o prawach dziecka, a głównym zadaniem tej organizacji jest osiągnięcie ich wdrożenia w Ukrainie wszystkich postanowień i praw określonych w tym dokumencie. Jej członkami są 33 organizacje ukraińskie i międzynarodowe oraz fundacje charytatywne.
Projekt jest realizowany do końca 2024 roku.
Projekt jest współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA - Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.